Porady

Jak rozpoznać swoją skórę?

Jaki typ skóry? Jak ją rozpoznać? Jak ją pielęgnować ?

Powiem Ci jaki zabieg jest wskazany do każdego rodzaju cery.
Przeczytaj!
Dowiesz się przy okazji, a może nawet sama rozpoznasz swój typ skóry i będziesz wiedzieć jak ją pielęgnować. Choć prawidłowe jej rozpoznanie nie jest takie proste. Zobaczysz sama.

Jakie są typy skóry?
Jak je rozpoznać, jak je pielęgnować?
Rozróżniamy kilka podstawowych typów cery:
Cerę normalną, suchą, tłustą, mieszaną i wrażliwą, a także oczywiście ich różne kombinacje.
Typ cery uwarunkowany jest genetycznie. Natomiast na jej stan mają również czynniki zewnętrzne. Te czynniki tak działają na skórę, że w ciągu życia zdarza się, że zmienia ona swój stan. Także jak kupowałaś kiedyś krem do skóry tłustej, nie jest powiedziane, że ten sam krem jest odpowiedni teraz, bo Twoja skóra mogła się zmienić.
Prawidłowe określenie typu cery, to podstawa w wyboru odpowiednich kosmetyków i rodzajów
pielęgnacji.


Jak więc rozpoznać, do jakiego typu należy Twoja skóra?
Musisz obserwować skórę jak zachowuję się :
• po zastosowaniu wody z mydłem czy innymi środkami myjącymi;
• po użyciu tłustego kremu;
• przed wieczornym demakijażem;
• jak reaguję na zmiany atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, suche powietrze;
Jeżeli nie jesteś w stanie sama określić typu cery, możesz zgłosić się do mnie, pomogę Ci znaleźć odpowiedź. Pomogę Ci dobrać odpowiednią pielęgnację, a także wskażę Ci które zabiegi są wskazane do Twojej skóry.
To jaki zabieg możesz wykonać w gabinecie zależy właśnie od tego jaki rodzaj ma Twoja skóra i jakie związane są z nią problemy, a także zależy od Twoich oczekiwań . Zupełnie inaczej pielęgnuję się skórę tłustą, suchą czy wrażliwą.
Po krótce scharakteryzuję Ci rodzaj skóry i jaki zabieg można wykonać.


SKÓRA TŁUSTA
Takie skóry mają problem z wydzielanie się sebum i skłonnością do zaskórników czy wyprysków. Z zabiegów zaleciłabym tu peelingi kwasowe (są różne) czy mikrodermabrazję. Działanie takie rozpuszcza martwe komórki naskórka, oczyszcza twarz i reguluję ilośc produkowanego łoju. Pamiętaj tylko że zbyt częste złuszczanie prowadzi do odwrotnego efektu niż chcemy osiągnąć. Może doprowadzić do zdehydrowania skóry, naruszenia warstwy hydrolipidowej. Także muszą być ono przeprowadzone pod kontrolą. Gdy osiągniemy ten cel kolejny etap to nawilżenie skóry. Często słyszę, że klientki nie nawilżają, bo ”ona i tak jest tłusta”. Nic bardziej mylnego. Skórę tłustą należy nawilżać. Jest różnica między nawilżaniem a natłuszczaniem skóry. Dobrym plusem skóry tłustej jest to, że dużo wolniej się starzeję.


SKÓRA MIESZANA
Ma cechy zarówno skóry suchej jak i tłustej. Sucha występuję zazwyczaj na policzkach i skroniach, a tłusta w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. To że strefa T lubi się przetłuszczać winne są gruczoły łojowe Produkują one wchodząc w skład tzw. płaszcza wodnolipidowego sebum, który jest naturalną barierą ochronną skóry. Płaszcz zatrzymują wodę w organizmie i nie pozwala dostać się do naszego ciała bakteriom i innym substancjom. Nadprodukcję sebum mogą powodować zaburzenia hormonalne, stres, zanieczyszczenie środowiska, błędy w pielęgnacji, skłonności genetyczne. Partie suche
natomiast pozbawione są płaszcza mają tendencję do przesuszania się, szorstkości czy pojawianie się bolesnych podrażnień. Dlatego w pielęgnacji cery mieszanej należy postawić sobie dwa cele:
1. Zmniejszenie nadprodukcji sebum w strefie T;
2. Intensywne nawilżenie skóry.
Z zabiegów mogę tu polecić zabieg oczyszczająco nawilżający Barbados lub kawitację z odpowiednimi ampułkami.

SKÓRA SUCHA
Skóra sucha jest odwodniona. Posiada obniżoną zawartość wody w naskórku, w konsekwencji obniża się jakość bariery naskórkowej . Dochodzi do podrażnienia, stanów zapalnych (tzw. ”pryszcze”mogą występować przy skórze suchej, nie tylko tłustej), infekcji, alergii i świądu.
Należy tu przywrócić równowagę hydrolipidową, która pomaga skórze bronić się przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Jest zaburzony proces złuszczania się komórek warstwy rogowej. Taka skóra ma nierówną powierzchnię, jest matowa. Kolor jasno blady przez który mogą prześwitywać
naczynka krwionośne. Z zabiegów, a także z pielęgnacji na początku należy odbudować warstwę hydrolipidową. W przeciwnym razie dalsze działanie nie ma sensu, ponieważ wszystkie składniki i tak będą ”uciekać”. Bardzo dobrym zabiegiem do tego rodzaju skóry jest kuracja EstGen.

SKÓRA WRAŻLIWA
Taka skóra jest delikatna, wymaga szczególnie ostrożnej pielęgnacji. Osoby z taką cerą  odczuwają szczypanie, ciepło, mrowienie, świąd. Odczucia te pojawiają się najczęściej przy użyciu kosmetyków a nawet wody, bardzo mocno reagują na ciepło czy zimno, wiatr, na stres, po spożyciu ostrych potraw. Pojawia się często uczucie szorstkości. Skóra taka reaguję na bodźce, które nie mają wpływu na inne rodzaje skóry. Skąd się bierze taka wrażliwość? Przede wszystkim naskórek skóry wrażliwej ma zaburzoną funkcje ochronną. Przez to skóra szybciej się odwadnia, i czynniki drażniące łatwiej przez nią przenikają. Na skórze wrażliwej może również występować trądzik różowaty, egzema, czy łojotokowe
zapalenie skóry. Wskazane zabiegi z użyciem sonoforezy.

Tak Więc sama widzisz że owe ” błyszczenie się skóry ” czy tzw. ” pryszcze” mogą występować w każdym rodzaju cery ( nie tylko tłustej) trzeba dokładnie rozpoznać typ skóry i zastosować odpowiednią pielęgnacje.
Jeżeli osoba mająca skórę wrażliwą i do tego łojotokowe zapalenie skóry i będzie nadmiernie ten łojotok  ”wysuszać” to naprawdę może doprowadzić do tragicznych skutków.
Jeżeli nie masz pewności, potrzebujesz porady, skończył Ci się Twój ulubiony kosmetyk?
Zadzwoń!
Spróbujemy razem rozwiązać ten problem.
Pozdrawiam
Teresa Korecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *